Damla Projesi Nedir?

Merkezinde farklı birçok duyguyu barındıran Damla Projesi, başından sonuna kadar hiçbir zorunluluk hissettirmeden sadece içten gelerek başlanan ve temelindeki yegâne duygu olan gönüllülük ile tüm gönüllere dokunmanın umudunu taşıyan bir proje. Damla Projesi, özü itibariyle ‘insan’ odaklı olan 3 yıldır devam eden bir sosyal sorumluluk çalışması. Bu proje kapsamında; huzurevleri, sevgi evleri, çocuk evleri ziyareti, mezarlık ziyareti, aile ziyareti, okul ziyaretleri gibi temelinde insan olan ve insanı insan olarak ele alıp o doğrultuda ilerlemeyi amaçlayan proje, genel hatlarıyla birey olarak kendini bulmayı ve bu ışık altında tüm insanlığa ulaşmayı hedefliyor.

Uluslararası Damla Gönüllüleri Derneği (UDG) Nedir?

Derneğimiz 2013 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde başlatılan Damla projesine katılan gönüllülerin 2016 Ekim ayında kendi inisiyatifleri ile oluşturdukları Damla Toplulukları’nı bir araya getirmek, tüzel kişilik kazandırmak ve ortak organizasyonlara zemin hazırlamak ve hazırlanan projeleri hayata geçirmek amacıyla 25 Nisan 2017 de kurulmuştur. Kurulduğundan bu güne il temsilcilikleri ve kuruluşlarla yapılan faaliyetlerde hem ülkemiz hem de uluslararası öğrenci topluluklarıyla; gönüllülük duygusuyla hareket eden gençlerin, tüm önyargıları ve farklılıkları göz ardı ederek, din, dil, ırk ve mezhep ayrımı yapmaksızın toplumun her kesiminden insana ulaşmalarına imkan sağlanması adına çalışmaktadır. Dezavantajlı bölgelerde ki insanlara ulaşmaya çalışarak, bu yolla hem bu bölgelerde ki insanlara manevi destek sağlamış oluyor hem de katılan öğrencilerinde sosyal sorumluluk bilinci kazanarak gelecekte daha bilinçli bireyler olmaları amacıyla faaliyet gösterilmektedir. Ayrıca katılımcı olan uluslararası öğrencilerin ülkemiz kültürünü tanımalarını, sorunların çözümü noktalarında deneyim kazanmalarını ve gelecekte kendi ülkelerinde yapacakları faaliyetlerde burada edindikleri tecrübe ve güzel intibaayı hayatlarına yansıtmalarını hedeflenmektedir.

Dernek tarafından her ay belirli özel tarihlere uygun ayın teması belirlenmekte ve il temsilcilikleri ile topluluklar tarafından faaliyetler yapılmaktadır. Mevcut imkanlar çerçevesinde her ay ortalama 100 faaliyet yapılmaktadır ve bu faaliyetler kapsamında 5000 civarı kişi ile birebir iletişim kurulmaktadır.

Faaliyetlere Nasıl Katılabilirim?

İnternet sitemize üye olarak veya Damla Projesi ve il temsilciliklerimizin sosyal medya hesapları ile iletişime geçerek etkinliklerimizden haberdar olabilirsiniz.

Katılım Ücretli midir?

Etkinliklerimize katılım ücretsizdir. Çalışmalarımızın tamamını gönüllülük esası ile gerçekleştirmekteyiz.

Faaliyetlere Kimler Katılabilir?

 Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen 10 günlük ulusal dönem Damla Projesi’ne 18-29 yaş aralığındaki Türk veya uluslararası tüm gençlerimiz başvurabilmektedir. Damla Gönüllülük Hareketi bünyesinde, il temsilciliklerimiz tarafından gerçekleştirilen  gönüllülük faaliyetlerine ise gönüllü olarak “Ben de varım!” diyen herkes katılabilmektedir.

Diğer sorularınız için bize mesaj atabilirsiniz.